X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سه‌شنبه 20 اسفند‌ماه سال 1387

دانشگاه آزاد اسلامی در تاسیس رشته های جدید، مشکل دانشگاههای دولتی را ندارد 

منبع:ایسکانیوز

دکتر عباسپور اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در تاسیس رشته های تحصیلی جدید از مشکلات زیادی مانند دانشگاههای دولتی برخوردار نبوده و این امر قابل دستیابی است .

به گزارش روز یکشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" نشست مشترکی با هدف گسترش همکاری های دانشگاه آزاد اسلامی و دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری با حضور دکتر مجید عباسپور مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر کاشفی الاصل معاون پشتیبانی مرکز علوم و فن آوریهای پیشرفته، دکتر حسین زاده معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات، مهندس امیری نیا رئیس دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری، دکتر معنوی معاون زیست فناوری دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری، مهندس محمدی معاون صنایع دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری و دکتر اکرمی قائم مقام دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد.
مجید عباسپور در این نشست اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در تاسیس رشته های تحصیلی جدید از مشکلات زیادی مانند دانشگاههای دولتی برخوردار نبوده و این امر قابل دستیابی است .
مشاور رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در زمینه کارگاه های آموزشی و استفاده از اساتید خارجی برنامه هایی در واحد علوم و تحقیقات داشته ایم به عنوان مثال از اساتید هلندی، فرانسوی ، آلمانی جهت سخنرانی و برگزاری کارگاههای آموزشی استفاده بعمل آمده، و در این راستا تسهیلات مناسبی هم در واحدعلوم و تحقیقات مانند مهمانسرا دارا هستیم ضمن اینکه یک هتل مناسب در واحد علوم و تحقیقات نیز در حال ساخت بوده که بزودی به اتمام خواهد رسید .
همچنین با دانشگاههای اروپایی در تماس هستیم و در آینده نزدیک کارگاه های آموزشی در زمینه پیل سوختی و سایر زمینه ها خواهیم داشت.
وی در ادامه عنوان کرد: در بحث Virtual Capacity) )VC پروژه هایی که دارای BP (Business Plan) اولیه مناسب باشند به منظور امکان سنجی و بررسی های دیگر به شرکتهای خصوصی و یا دیگر مراکز برون سپاری کرده و در زمینه انرژی الکتریسیته حاصل از انرژی باد ما در مرکز مطالعات محیط زیست و انرژی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات کارهای تحقیقاتی و پژوهشی زیادی را انجام داده ایم و از طریق شورای راهبردی ، CAST مجوز تامین انرژی الکتریسیته از انرژی باد را برای تمام واحدهای دانشگاهی دریافت داشته است .
عباسپور تصریح کرد: مرکز تحقیقاتی کوچک در واحد علوم و تحقیقات تاسیس شده که قسمتی از این مرکز در مورد پیل سوختی تحقیق و پژوهش می کند و این موضوع می تواند به اهداف مرکز کمک کرده و همکاری نزدیکی در این مورد و سایر زمینه ها با دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری داشته باشیم .
به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، معنوی، معاون زیست فناوری دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری در این نشست گفت: در حوزه نانو فعالیت زیادی داشته ایم که این فعالیتها منجر به ارتقاء فن آوری نانو در سطح کشور شده است به طور مثال در حوزه محصولات نانو در جهان از رتبه 60 به رتبه 19 و در ثبت پتنت در دنیا به مرتبه 22 ارتقاء پیدا کرده ایم.
وی ادامه داد: ما می توانیم در زمینه نانو با CAST همکاری و تعامل داشته باشیم.
معنوی گفت: برای تاسیس رشته های نو و دارای هم پوشانی پیشنهاد می شود در دانشگاه آزاد اسلامی اقدام مقتضی مانند رشته نانو بیو صورت پذیرد .
وی گفت: باید برای هرکار پژوهشی و فناوری یک ظرف گیرنده خوب در کشور باشد به عنوان مثال دفتر همکاریهای فناوری در زمینه بیوتکنولوژی یک ظرف گیرنده خوب بنام انستیتو پاستور را دارد که با این موسسه در حال همکاری و تعامل است . پیشنهاد می شود به منظور آگاهی اساتید علوم و مهندسی و دانشجویان این رشته ها حقوق تجاری سازی و نظام بانکی بصورت یک یا دو درس در مجموعه دروس این رشته ها در نظر گرفته شود.
به گزارش ایسکانیوز، محمدی معاون صنایع دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: در زمینه های هوا فضا،کامپوزیت،بیوفیزیک،ICT و مخابرات فعالیتهای چشمگیری داشته ایم .
همچنین معاونت نفت و گاز در زمینه صنایع نفت و گاز و صنایع بالا دستی و پایین دستی آن از فعالیت و پیشرفتهای بسیاری برخوردار بوده اند .
وی به شرکت بیش از هفتصدهزار نفر در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کرد و افزود: این امر می تواند بستر مناسبی در زمینه پژوهشی و آموزشی در دانشگاهها بخصوص دانشگاه آزاد اسلامی باشد. ضمنا نظر به ارتباط دفتر همکاریهای فناوری با مراکز علمی و دانشگاهی خارج از کشور، این دفتر می تواند نتایج این همکاریها را با دانشگاه آزاد اسلامی و CAST در میان بگذارد.
همچنین دفتر همکاریهای فناوری می تواند در زمینه سرمایه گذاری در تجاری سازی فناوریها با CAST مشارکت داشته باشد.
وی افزود: از موارد دیگری که دفترهمکاریهای فناوری می تواند همکاری لازم در امر پژوهش و تولید فناوری داشته باشد، تولید انرژی الکتریسیته توسط تشعشعات خورشیدی و تکنولوژی هیبریدی در صنعت خودروسازی است که در این راستا دفترهمکاریهای فناوری می تواند در ساخت موتورهای اتومبیل همکاری نزدیکی با دانشگاه آزاد اسلامی و CAST داشته باشد.
محمدی با بیان این مطلب که باید تحصیلات دانشگاهی طوری برنامه ریزی و طراحی شود که فارغ التحصیلان از درآمد خوبی برخوردار باشند بنابراین می طلبد که روی سیلابس های درسی رشته های علوم و مهندسی بازنگری و تجدید نظر عمیقی بعمل آید، گفت: پروژه های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم و مهندسی دانشگاه آزاد می بایست در مسیر اهداف CAST تعریف شود ضمنا با توجه به بستر عظیم و وسیع دانشگاه آزاد اسلامی باید به ثبت رساندن پتنت ها در داخل و خارج بصورت جدی از طریق CAST پیگیری شود.به گزارش ایسکانیوز، در این نشست ضمنا دکتر حسین زاده لطفی از سوی دکتر عباسپور بعنوان نماینده پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شد.