X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
دوشنبه 19 اسفند‌ماه سال 1387

افزایش "نخبگان بدلی و دکترای بدلی" در کشور 

منبع:آفرینش 

معاون وزیرعلوم با هشدار نسبت به ظهور وافزایش نخبگان بدلی و دکترای بدلی درجامعه گفت: نخبگان و مسئولان مواظب باشند که عرصه نخبگی دچار لغزش نشود زیرا مجبور به دسته بندیهایی مانند نخبه واقعی و نخبه غیر واقعی خواهیم شد که به صلاح نیست.
به گزارش مهر، عبدالرسول پورعباس شب گذشته در گردهمایی تقدیر از دانشجویان ممتاز دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این مطلب افزود: آفت "نخبگان بدلی" ظهورش آغاز شده و اگر تک تک نخبگان و مسئولان مواظبت نکنند در آینده ای نه چندان دور شاهد خدشه دار شدن عرصه نخبگی خواهیم بود. نخبگان بدلی جمعیتشان درحال زیاد شدن است و جمعیت نخبگان باید از این عرصه مواظبت کنند.

"نخبگان بدلی" به تدریج در جامعه خودشان را پیدا می کنند
وی اضافه کرد: "نخبگان بدلی" به تدریج در جامعه خودشان را پیدا می کنند زیرا فضای نخبگی فضایی است که می توان از آن بهره برداری کرد و طبیعی است که هر امتیازی در جامعه ایجاد می شود عده ای برای سو» استفاده از آن تلاش می کنند. دفاتر استعدادهای درخشان، دانشگاهها، دانشجویان نخبه و ... باید مواظبت کنند که عرصه نخبگی دچار لغزش نشود.
معاون وزیرعلوم با تاکید بر ضرورت متقابل بودن خدمات نخبگان و جامعه و دولت گفت: معمولا مطرح می شود که دولت وجامعه برای نخبگان چه کار کرده اند اما یک سئوال دیگر نیز مطرح است که خود نخبگان برای جامعه چه کار می کنند همچنین در قبال خدماتی که از دولت دریافت می کنند برای دولت چه کار می کنند. اگر خدمات متقابل بین نخبگان و جامعه و دولت دوطرفه نشود پایگاه ارائه خدمات زیر سئوال خواهد رفت.
پورعباس افزود: بعضا افرادی که مدارج نخبگی را طی می کنند و به نقطه خوبی می رسند حتی استاد خود را نیز فراموش می کنند که این اوج فراموشی است بنابراین از نخبگان انتظار می رود که در همفکریهایی که دارند طوری عمل کنند که جامعه احساس کند از کنار نخبگی آنها به شکل ملموس نفع می برد زیرا بستر لازم برای نخبگان را جامعه برای آنها فراهم کرده است.
وی همچنین خطاب به جامعه نخبگان کشور تاکید کرد که جامعه باید به شکل هرم باشد و خاطرنشان کرد: لایه های زیرین زمینه را برای رشد لایه های بالایی فراهم کرده اند یعنی لایه های بالایی به هیچ وجه به نقطه بالا نمی رسند مگر اینکه تکیه شان به لایه های پائینی هرم باشد. بنابراین با یک حرکت جمعی و نه فردگرایی باید تلاش کرد که این هرم هر چه تیزتر شود و به ارتقای لایه های پائینی کمک شود.
وی تاکید کرد: مسئولان دانشگاهها به لایه های پائین تر از قله نیز توجه بیشتر داشته باشند زیرا معمولا لایه های میانی هستند که خدمات ارزنده لایه های فوقانی را به جامعه برمی گردانند و مشکلات کشور را حل می کنند. لایه هایی که در قله هستند بیشتر تزریق فکر می کنند. بنابراین بحث نخبگی را باید به شکلی چند لایه ای و پلکانی نگاه کنیم و خدمات خودمان را در رابطه با پلکانهای مختلف قرار دهیم که اگر لایه های زیرین مستحکم نباشند لایه بالایی شکل نخواهد گرفت.

تسهیلات در نظر گرفته شده برای برترینهای المپیادهای علمی
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در جمع دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با یادآوری اینکه المپیادهای دانشجویی همه ساله در 16 رشته برگزار می شود، گفت: دانشجویان سال سوم و چهارم کارشناسی می توانند در این المپیاد شرکت کنند و سالانه برترینهای هر رشته از امتیازات نخبگی بهره مند خواهند شد و سربازی آنها به شکل سربازی نخبگی گذرانده می شود و از ورود بدون کنکور به دانشگاه و از بورسیه بنیاد ملی نخبگان به شکل صد در صد بهره مند خواهند شد.
پورعباس از بهره مندی رتبه های اول، دوم و سوم المپیاد دانشجویی از بورس تحصیلی داخل و خارج دو وزارتخانه علوم و بهداشت خبر داد.
وی افزود: امسال 27 نفر از طریق جشنواره خوارزمی امکان برخورداری از تسهیلات نخبگی را پیدا کردند. یک هزار و 129 نفر رتبه های اول دوره کارشناسی بدون کنکور به کارشناسی ارشد وارد شده اند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته
رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: دانشجویانی که انحراف معیار 2/5 درصد در مقطع لیسانس داشته باشند با مراجعه به دفتر استعداد درخشان می توانند متقاضی تحصیل در دو رشته شوند یعنی سازمان سنجش تایید می کند که در انحراف معیار 2/5 درصد به بالا هستند و می توانند از این امتیاز استفاده کنند و رشته دومشان را شروع کنند. اگر بتوانند همزمان دو رشته را تمام کنند از امتیازات ویژه ای در آینده برخوردار خواهند شد.
از هر 50 دانشجوی کارشناسی ارشد یک نفر بدون کنکور وارد دوره دکتری می شود
پورعباس به عنوان دیگر امتیازی که برای استعدادهای درخشان درنظر گرفته شده است، گفت: از هر 50 نفری که در مقطع کارشناسی ارشد وارد می شوند اجازه داده اند که یک نفر بدون کنکور و سیر مراحل گزینش وارد دوره دکتری شود.