X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
چهارشنبه 16 بهمن‌ماه سال 1387

پرداخت وام شهریه دانشگاه‌ها تا پایان هفته 

منبع:اکونیوز

وزیر علوم خبر داد:
پرداخت وام شهریه دانشگاه‌ها تا پایان هفته
 

اکونیوز: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به رقم بودجه بخشهای عمرانی و جاری وزارتخانه در سال 88، با بیان اینکه اعتبار وام شهریه امسال دانشگاهها به دولت داده شده است، گفت: روز گذشته نامه‌ای از معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری به خزانه رفته است و امیدواریم طی روزهای آینده خزانه اعتبار مربوطه را تخصیص دهد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، دکتر "محمد مهدی زاهدی" در حاشیه دیدار با وزیر اطلاع رسانی کشور موریتانی درخصوص وضعیت بودجه آموزش عالی در سال 88، گفت: بودجه 88 وزارت علوم در بخشهای عمرانی و جاری رشد داشته است، ولی انتظار ما خیلی بیش از این بوده، با این وجود منتظریم ببینیم که چه رقمی در مجلس تصویب می‌شود.

وی افزود: بودجه عمرانی سال 88 حدود 560 میلیارد تومان و در بخش جاری حدود 1400 میلیارد تومان است، با این حال به دلیل اینکه رشد بودجه وزارت علوم در سال 87 ضعیف بوده است، بنابراین بودجه 88 علی‌رغم اینکه رشد خوبی داشته اما باز این رقم کافی نیست.  

زاهدی با بیان اینکه جمعیت دانشجویی دانشگاه‌های دولتی در سال آینده حداکثر 5 درصد افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: توجه جدی ما به خصوص با توجه به ابلاغ اولویتها از سوی مقام رهبری در برنامه توسعه پنجم، بحث تحصیلات تکمیلی است که در این زمینه ایجاد دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری متعدد در اولویت است و طی آن فراهم آوردن تجهیزات و بازسازی آزمایشگاه‌ها، خرید منابع الکترونیکی، مجلات و غیره هزینه بر است و باید سرمایه گذاری مناسبی در این راستا انجام شود.

وی در خصوص وضعیت وام شهریه دانشگاهها، گفت: میزان اعتباری که برای وام‌های دانشجویی از سال 84 تا 86 پرداخت شده است، بیش از 400 میلیارد تومان است و این رقم در مقایسه با 18 سال قبل چند برابر شده است.

وزیر علوم افزود:‌ از طرف دیگر تعداد دانشجویان ما به خصوص دانشجویان شهریه‌ای افزایش یافته است و به تبع آن متقاضی استفاده از وام شهریه نیز افزایش داشته است، به عنوان نمونه اگر قبلا متقاضی استفاده از وام شهریه 10 درصد بود در حال حاضر حدود40 درصد است، و اعتبار فعلی جوابگو نیست.

وی با اشاره به افزایش بالای متقاضیان استفاده از وام شهریه، گفت: امیدواریم در بودجه سال آینده مجلس نیز کمک کنند تا تسهیلات مربوط به وام شهریه افزایش یابد.

 

وزیر علوم در خاتمه با اشاره به برگزاری آزمون کارشناسی ارشد دانشگاهها در هفته آینده، تصریح کرد: امیدواریم! امسال ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد حداقل 20 درصد افزایش یابد و از سه شیوه جدید طراحی شده برای پذیرش دانشجوی ارشد، دو شیوه اجرایی! شود.