X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
شنبه 12 بهمن‌ماه سال 1387

واگذاری 70 ساختمان اداری دولتی به دانشگاه پیام نور 

منبع: مهر

رئیس دانشگاه پیام نور کشور گفت: در زمان حاضر 70 ساختمان اداری بلااستفاده دولتی در سطح کشور به این دانشگاه واگذار شده است.
به گزارش خبرنگار مهر در ارومیه، سید محمد حسینی  بعد از ظهر امروز در مراسم  افتتاح ساختمان اداری دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی با اعلام این مطلب افزود: نزدیک به 400 ساختمان اداری بلااستفاده دولتی نیز در سطح کشور شناسایی شده است که در حال انجام مذاکرات برای واگذاری به دانشگاه پیام نور هستیم.

وی با بیان اینکه این دانشگاه به فضای فیزیکی بیشتری در مقایسه سالهای گذشته نیاز دارد، اظهار داشت: برای افزایش فضای فیزیکی باید ساخت و ساز وسیعی در کشور صورت گیرد اما با واگذاری برخی از ساختمانهای دولتی بلااستفاده به دانشگاه پیام نور، ضمن پایین آمدن هزینه، مقداری از ساخت و سازهای دانشگاه کاهش می یابد.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور در ادامه با اشاره به تغییرات عظیم در دانشگاه های پیام نور کل کشور، گفت: سالیانه کمتر از 9 میلیارد تومان اعتبار به بخش عمرانی دانشگاه اختصاص می یابد که با توجه به پروژه های در دست احداث و نیاز دانشگاه، این مبلغ کافی نیست

250 دانشگاه جدید پیام نور طی سه سال گذشته در کشور ایجاد شده است

حسینی تعداد پروژه های در دست احداث دانشگاه پیام نور را بیش از 200 پروژه ذکر و تصریح کرد: در دولت نهم با توجهات ویژه نسبت به آموزش عالی، تاکنون250 واحد جدید دانشگاه پیام نور در سطح کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به کاهش هزینه های دانشجویی در دانشگاه پیام نور خاطر نشان کرد: مبنای اصلی بومی گزینی در دانشگاه پیام نور کاهش هزینه ها برای دانشجویان است، علاوه بر این، تسهیلاتی نیز از طریق صندوق رفاه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

وی بیان داشت: در نیمسال اول سالتحصیلی 87-88 تاکنون نزدیک به هشت میلیارد تومان وام دانشجویی در دانشگاه های پیام نور سراسر کشور پرداخت شده است که نسبت به نیمسال دوم سالتحصیلی 86-87 در حدود دو برابر افزایش را نشان می دهد.

حسینی در پایان سخنانش آموزش مجازی، بازنگری کتاب های درسی، استخدام اعضای هیئت علمی و پرسنل اداری و برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی ویژه اساتید را از جمله برنامه های در دست اقدام دانشگاه پیام نور ذکر کرد.

اکثر دانشجویان دانشگاه پیام نور از اقشار متوسط جامعه هستند

نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز با بیان اینکه  اکثر دانشجویان دانشگاه پیام نور از قشر متوسط جامعه هستند، گفت: دولت باید بیش از گذشته از این دانشگاه حمایت کند تا شکوفایی تازه بدست آمده این دانشگاه از بین نرود.

حجت الاسلام سید سلمان ذاکری  با اشاره به تدوین برنامه پنجم توسعه کشور نیز اظهار داشت: طبق برنامه پنجم توسعه باید در پنج سال آینده ارتقای سطح علمی کارشناسان به تحصیلات تکمیلی در سطح کشور 20 درصد افزایش پیدا کند، اما در ابتدا باید زیرساخت های مورد نیاز این امر همچون فضای آموزشی و اعضای هیات علمی تکمیل شود.

نماینده ارومیه بیان داشت: همچنین تحول و ارتقای علوم انسانی با تقویت افراد مستعد این علوم و رساندن علوم انسانی به جایگاه واقعی خود از دیگر سیاست های برنامه پنجم توسعه در مباحث علمی و آموزشی است.

ساختارهای علمی و آموزشی کشور متناسب با نیاز فعلی نیست

رئیس کمسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: ساختارهای علمی و آموزشی کشور متناسب با نیاز فعلی نیست.

سلیمان جعفرزاده با اشاره به تحولات در حال وقوع در جهان افزود: با توجه به این تحولات و اینکه دیگر ساختار فعلی دنیا جوابگوی نیاز بشر نیست، اگر نتوانیم خود را با تغییرات جهانی وفق دهیم، با مشکلات اساسی گریبانگیر خواهیم بود.

وی با بیان اینکه دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به سایر کشورها رفته اند، اظهار داشت: این امر نه تنها فرار مغزها است، بلکه نابودی فرهنگ کشورمان را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: باید مراکز دانشگاهی تحصیلات تکمیلی در کشور گسترش یابد تا شاهد رفتن دانشجویان به خارج از کشور نباشیم.

نماینده مردم ماکو و چالدران در مجلس به پیشنهاد ادامه تحصیل 10 درصد از فارغ التحصیلان رشته های کارشناسی بدون کنکور در دانشگاه پیام نور اشاره کرد و بیان داشت: این امر گامی موثر در راستای تحول علمی کشور خواهد بود.

جعفرزاده با اشاره به وضعیت استخدامی برخی کارکنان دانشگاه پیام نور گفت: برخی از کارکنان فعلی این دانشگاه از سایر دستگاه ها منتقل شده اند ولی در مباحث حقوقی و مزایا مشکلاتی دارند، اگر مشکلات این افراد رفع نشود و دانشگاه این نیروها را ازدست دهد به مشکلات اساسی در مدیریت برمی خورد.

رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت: تفکیک ساختمان اداری استان از مرکز ارومیه ضروری بود.
امامعلی عاشری با اشاره به تعاملات خوب دانشگاه با مسئولین دولتی در استان افزود: ساختمان جدید دانشگاه پیام نور استان از جمله ساختمان های بلااستفاده دولتی بود که با پیگیری های انجام شده و همکاری مسئولین استان و نمایندگان مجلس به این دانشگاه واگذار شد.

وی با بیان اینکه ساختمان جدید دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی حدود 3 هزار متر مربع زیربنا دارد، عنوان کرد: برای تکمیل این مکان به اعتباری در حدود یک میلیارد ریال نیاز است.

وی از افزایش تعداد رشته های کارشناسی ارشد در دانشگاه های پیام نور سطح استان خبر داد و گفت: موافقت اصولی ایجاد رشته های ادبیات، زیست شناسی، مدیریت دولتی، علم تربیتی در مرکز ارومیه، رشته های ادبیات و زیست شناسی در مرکز نقده، رشته های ادبیات و شیمی در مرکز میاندوآب، رشته روانشناسی در مرکز ماکو و رشته جغرافیا در مرکز مهاباد در مقطع کارشناسی ارشد و رشته ادبیات در مقطع دکترا در مرکز ارومیه اخذ شده و  در صورت تحقق شرایط لازم از سال تحصیلی آینده در این رشته ها دانشجو پذیرفته می شود.

عاشری خاطر نشان کرد : تاکنون فقط در دو مرکز ارومیه و خوی ، 8 رشته و گرایش در مقطع کارشناسی ارشد دایر بود. 

ساختمان جدید دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی در محل ابتدای جاده ارومیه به سلماس قرار دارد.