X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
شنبه 5 بهمن‌ماه سال 1387
330 رشته میان رشته ای در 3سال گذشته به حوزه وزارت علوم اضافه شد 
منبع:ایرنا 

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و گسترش آموزش عالی وزارت علوم، گفت: در سه سال گذشته 330 رشته میان رشته ای جدید به حوزه وزارت علوم اضافه شده که 80 مورد آن در زمینه علوم اسلامی بوده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، "رجبعلی برزوئی" روز شنبه در جمع خبرنگاران ، افزود: بسیاری از رشته های تحصیلی دردانشگاه های کشور به مرحله اشباع رسیده اند و بازار کار به فارغ التحصیلان آنها نیازی ندارد از همین رو توسعه این رشته ها متوقف شده و به جای آن برخی رشته های میان رشته ای جدید ایجاد شده که با استفاده از توان علمی اعضای هیات علمی موجود، پذیرش دانشجو صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینکه با تفویض اختیار صورت گرفته، دانشگاه های دولتی دارای هیات ممیزه، کار بازنگری برنامه های خود را انجام می دهند، توضیح داد: نزدیک به 70 تا 80 درصد دانشگاه های دولتی، دارای هیات ممیزه هستند که براساس آخرین اطلاع، تمام آنها از این تفویض اختیار استفاده کرده اند و تا حدود 80 درصد برنامه هایشان را بازنگری کرده اند که این بازنگری در رشته های تحصیلات تکمیلی به بیش از 95 درصد رسیده است.
به گفته برزویی، علاوه بر بازنگری مستقل دانشگاه ها که با توجه به توانمندی، اختیارات و نیاز منطقه و همچنین با استفاده از دستاوردهای نوین دنیا انجام می شود، وزارت علوم نیز از طریق تقویت گروه های برنامه ریزی و کمیته های تخصصی، امر بازنگری رشته ها و برنامه های موجود را دنبال می کند.
وی پیش بینی کرد تکلیف وزارت علوم مبنی بر راه یافتن 20 درصد فارغ التحصیلان کارشناسی هر سال به دوره های کارشناسی ارشد در پایان برنامه پنج ساله چهارم محقق شود.
برزویی ادامه داد: ظرفیت پذیرش دانشجو در سال جاری بین 400 تا 500 هزار نفر بوده که چنانچه حدود 400 هزار نفر آ‌ن ها به موقع فارغ التحصیل شوند باید به اندازه 20 درصد آنها در کارشناسی ارشد، ظرفیت پذیرش ایجاد شود.
به گفته وی ، امسال 70 هزار دانشجو شامل 40 هزار دانشجوی دانشگاه های دولتی و 30 هزار دانشجوی دانشگاه آزاد در آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته شدند و تا پایان برنامه پنج ساله به رقم تعیین شده خواهیم رسید.