X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
پنج‌شنبه 14 آذر‌ماه سال 1387

دستورالعمل اجرائی بورسیه دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاههای داخل و خارج از کشور

با توجه به گسترش فعالیتهای تخصصی و توسعه فناوری در کلیه بخشهای صنعت نفت و ضرورت استفاده از خدمات نیروهای با تحصیلات عالی ، هریک از شرکتهای ملی نفت گاز ، پتروشیمی و پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران پس از تائید وزیر محترم نفت می توانند به منظور تامین نیروی انسانی متخصص درسطح دکتری (phd) برای واحدهای تخصصی خود بر اساس ضوابط زیر نسبت به بورسیه نمودن دانشجویان مقطع دکتری اقدام نمایند.

 

1-    کمک هزینه تحصیلی :

  1-1- به دانشجویان غیرشاغل واجد شرایط در هر ماه کمک هزینه تحصیلی معادل حقوق پایه جدول بدو    استخدام کارشناسی ارشد همان سال بعلاوه فوق العاده ویژه (30%) پرداخت می گردد .

    2-1- کارکنان شاغل که بر اساس مقررات موضوعه در این دستور العمل موفق به تحصیل در مقطع دکتری می شوند ، ضمن انفکاک از کار و اعطاء مرخصی تحصیلی از کمک هزینه تحصیلی معادل آخرین پایه حقوق و فوق العاده های ویژه و جذب (8%) برخوردار خواهند شد.

تبصره – تعدیل حقوق و پایه شخصی کارمندان ، نحوه محاسبه اضافات شایستگی سالیانه آن برا ساس مفاد مصوبه شماره 1360 مورخ 17/10/1381 صورت می گیرد.

              3-1- پرداخت حقوق و مزایا پس از سال اول درهر سال منوط به موفقیت درسال قبل می باشد در صورت عدم  موفقیت دردو سال تحصیلی با تشخیص اداره آمورش شرکت اصلی ذیربط ، کمک هزینه قطع و همه هزینه تحصیلی   پرداختی براساس تشخیص شرکت از دانشجو دریافت می گردد .

 

  2-    مدت زمان تحصیلی و تعهدات دانشجو:

  1-2- مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری حداکثر 8 ( هشت ) نیمسال تحصیلی (چهارسال ) می باشد.

     2-2- تعهدات دانشجو جهت خدمت در صنعت نفت ، مطابق بند " 7 " مصوبه جلسه 1394 مورخ 1/7/1382   هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران تحت عنوان "اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان ممتاز مقاطع کارشناسی و کارشنسای ارشد " می باشد .

تبصره – از پذیرفته شدگان برای تحصیل در خارج از کشور بر اساس ضوابط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری وثیقه ملکی و چک به همراه ضمانت محضری دو نفرکارمند رسمی دولت جمهوری اسلامی دریافت می شود.

    3-2- موضوع پایان نامه های اینگونه دانشجویان میبایست مرتبط با نیازهای صنعت نفت و با هماهنگی واحدهای   پژوهش و توسعه شرکتهای اصلی تعیین گردد . شرایط پرداخت هزینه ها و سایر عوامل مطابق مفاد مصوبه جلسه شماره 1346 مورخ 9/7/1381 هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران تحت عنوان  "دستورالعمل  نحوه تشویق و حمایت از پروژه های فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری " و یا قراردادهای پژوهشی منعقده عمل شود.

 

   3-    تامین اعتبارات و ضوابط پرداخت :

1-3- بودجه مورد نیاز مصوبه در سر فصل بودجه جاری شرکتها تعیین و تامین می گردد.

     2-3- پرداخت هزینه های ارزی درکلیه زمینه ها برای دانشجویان خارج از کشور بر اساس ضوابط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری وهزینه دوره آموزشی زبان تاسطح MCHE ، یا تافل و یا LELTS در داخل کشور با طرح و تصویب وهیات مدیره امکانپذیر می باشد.

 

  4-    سایر ضوابط و مقررات مربوطه بقوت خود باقی است .


 دستورالعمل اجرائی بورسیه دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاههای داخل و خارج از کشور

شرایط متقاضیان

 رشته های تحصیلی

  کمیته تحصیلات تکمیلی

 کمک هزینه تحصیلی

مدت زمان تحصیل و تعهدات دانشجو

 تامین اعتبارات و ضوابط پرداخت

  نحوه تایید و تصویب

 سایر موارد

تاریخ اجرای مصوبه از 21/6/1383 ( تاریخ ابلاغ ) می باشد.

1- شرایط متقاضیان

1-1-   شرایط عمومی :

الف : واجد شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاههای کشور و یا اعزام از طریق وزارت علوم ، تحقیقات    و فناوری به خارج از کشور باشند.

ب – رشته تحصیلی دانشجو از رشته های مورد نیاز صنعت نفت به شرح بند 2 باشد.

ج – در آزمونهای مقطع دکتری دانشگاههای داخل کشور یا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای معتبر خارج از   کشور بر اساس ضوابط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری موفق شوند.

د – تعهد خدمت به هیچ سازمان دولتی و خصوصی دربعد از فارغ التحصیلی نداشته باشند.

         2 -1-  شرایط اختصاصی :

الف – دارای حداقل معدل 16 در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاههای روزانه دولتی و 17 برای دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاهها و یا دارنده مدال از المپیادهای جهانی دانشجویان به تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری باشند.

ب – واجد شرایط سن استخدام در صنعت نفت درپایان دوره حسب مفاد دستورالعمل شماره 356-1/28 مورخ    9/2/1381 ابلاغی از سوی وزیر نفت باشند و موفق به کسب تاییدیه طب صنعتی و گزینش گردند .

ج – کارکنان رسمی و پیمانی شاغل در صنعت نفت بایستی واجد شرایط آئین نامه چگونگی اجراء و اعزام کارکنان به دوره های آموزشی بلند مدت منتهی به مدرک تحصیلی ( ابلاغیه 275-1/28  مورخ 28/1/1379 وزیر نفت)ٍ بدون رعایت سنوات خدمت باشند .

تبصره – کارمندان پیمانی واجد شرایط بند فوق از تاریخ شروع به تحصیل با رعایت مقررات موضوعه توسط شرکت متبوعه تبدیل وضعیت به رسمی خواهند شد.

     

 2- رشته های تحصیلی

   1-2- رشته های تحصیلی مورد نیاز به شرح زیر می باشند :

-         مهندسی نفت با کلیه گرایشها

-         ژئوفیزیک گرایشهای : لرزه شناسی ، ژئوفیزیک ، ژئو مغناطیس

-         زمین شناسی شیمی ، کلیه گرایشهای مرتبط با صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی

-         مهندسی پلیمر گرایش پلیمر

-         مهندسی سیستم های انرژی

-         مهندسی برق گرایشهای الکترونیک ، کنترل

-     مهندسی عمران گرایش نقشه برداری (فتوگرامتر و ژئودزی ) سنجش از دور ، GIS  ، سازه ، زلزله ، مدیریت و ساخت سازه های دریایی ، کنترلپروژه ، مهندسی فراساحل

-         مهندسی مکانیک با گرایشهای ساخت و تولید ، تبدیل انرژی ، طراحی کاربردی

-         مهندسی مواد گرایشهای خوردگی و حفاظت از مواد

-         مدیریت با گرایشهای تشکیلات و روشها ، مدیریت تحول ، منابع انسانی ، سیستمهای اطلاعات

-         مدیریت صنعتی با گرایشهای تولید ، تحقیق در عملیات

-         مدیریت تکنولوژی گرایش انتقال تکنولوژی

-         مدیریت مالی

-         مدیریت بازرگانی

-         حقوق با گرایش حقوق خصوصی (حقوق تجارت بین الملل)

-         مهندسی صنایع با گرایشهای مدیریت سیستم و بهره وری ، مهندسی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی ، مهندسی صنایع

-         مهندسی کامپیوتر با کلیه گرایشها

-         مهندسی فناوری اطلاعات

-         اقتصاد انرژی

     2-2- تغییر دررشته های تحصیلی هر ساله توسط شرکتها بررسی و پیشهناد و پس از تائید معاونت منابع انسانی و مدیریت اعلام خواهد شد.

      

 3-  کمیته تحصیلات تکمیلی

کمیته تحصیلات تکمیلی مرکب از نمایندگان واحدهای پژوهش و توسعه شرکتهای تابعه ، برنامه ریزی نیروی   انسانی و آموزش شرکت اصلی ، واحد ذینفع دو نفر از اساتیدبه انتخاب و به ریاست رئیس پژوهش و توسعه شرکت اصلی تشکیل می شود تا در صورت نیاز شرکتها به سایر رشته ها و یا گرایشهای تحصیلی مبتنی برنیازهای صنعت نفت موارد را بررسی و اظهارنظرنمایند.

4- کمک هزینه تحصیلی

 1-4- به دانشجویان غیر شاغل واجد شرایط در هر ماه کمک هزینه تحصیلی معادل حقوق پایه جدول بدور استخدام کارشناسی همان سال بعلاوه فوق العاده های ویژه (30%) پرداخت می گردد.

       2-4- کارکنان شاغل که بر اساس مقررات موضوعه دراین دستورالعمل موفق به تحصیل از کمک هزینه تحصیلی در مقطع دکتری می شوند، ضمن انفکاک از کار و اعطاء مرخصی تحصیلی از کمک هزینه تحصیلی معادل آخرین حقوق پایه و فوق العاده های ویژه و جذب (8%) برخوردار خواهند شد.

تبصره : تعدیل حقوق و پایه شخصی کارمندن مذکور پس از پایان 17/10/1381 هیئت مدیره محترم شرکت ملی نفت ایران صورت می گیرد.

      3-4- چنانچه حسب تشخیص و پیشنهاد استادان راهنما و مشاور لازم باشد دانشجو مدتی را دریکی از مراکز تحقیقاتی یا دانشگاهی خارج از طی نماید، پس از تایید کمیته تحصیلات تکمیلی و موافقت مدیر عامل شرکت اصلی ذیربط و به هزینه آن شرکت و با رعایت ضوابط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به خارج از کشور اعزام خواهند شد.

      4-4- پرداخت حقوق و مزایا پس از سال اول در هر سال منوط به موفقیت در سال قبل می باشد در صورت عدم موفقیت در دو سال تحصیلی با تشخیص اداره آموزش شرکت اصلی ذیربط ، کمک هزینه ها قطع و همه هزینه تحصیلی پرداختی بر اساس تشخیص شرکت از دانشجو کسر میگردد.

در این صورت ایام تحصیل نیز جزو مرخصی بدون حقوق آنان منظور می شود.

      

5- مدت زمان تحصیل و تعهدات دانشجو

 1-5- مدت زمان تحصیل درمقطع دکتری 8 نیمسال تحصیلی ( چهار سال( می باشد.

تبصره – افزایش مدت زمان تحصیل در موارد استثنایی تا دو ترم با تشخیص کمیته تحصیلات تکمیلی و تایید مدیر عامل شرکت اصلی ذیربط امکانپذیر می باشد.

     2-5- دانشجویان با سپردن تعهد دو نفر از کارمندان رسمی دولت متعهد می گردند که به میزان مدتی که از شرکت کمک هزینه دریافت داشته اند ،درمحلی که شرکت تعیین می نماید خدمت کنند. درصورت انصراف از این تعهدات کلیه هزینه هایی که شرکت در طول تحصیل برای دانشجو متقبل شده است از ضامن اخذ خواهد شد . تعیین میزان بدهی از طرف شرکت اصلی ذیربط قطعی است.

تبصره 1 : در صورتی که دانشجو درحین تحصیل و یا انجام خدمت نظام و یا حین کار فوت نماید تعهد ضامن ملغی می گردد.

تبصره 2 : درصورت اعلام عدم نیاز شرکت به خدمات دانشجو پس از فارغ التحصیلی و حداکثر سه ماه پس از تعیین وضعیت نظام وظیفه ، شرکت ذیربط نسبت به لغو تعهد اقدام خواهد نمود.

تبصره 3 : از پذیرفته شدگان برای تحصیل درخارج از کشور براساس ضوابط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری وثیقه ملکی و چک به همراه ضمانت محضری دو نفرکارمند رسمی دولت جمهوری اسلامی دریافت می شود.

    3-5- موضوع پایان نامه های اینگونه دانشجویان می بایست مرتبط با نیازهای صنعت نفت و با هماهنگی واحدهای پژوهش و توسعه شرکتهای اصلی تعیین گردد . شرایط پرداخت هزینه ها و سایر عوامل مطابق مفاد مصوبه  جلسه شماره 1346 مورخ 9/7/1381 هیئت مدیره

    4-5- شرکت ملی صنعت نفت ایران تحت فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری " دستور العمل نحوه تشویق و حمایت از پروژه های فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری " و یا قراردادهای پژوهشی منعقده عمل شود.

    5-5- هر یک از شرکتها بایستی سمت مورد نظر برای کارمند شاغل/دانشجو را از ابتدا تعیین و مشخص کرده باشند و حداقل 3 ماه قبل از فراغت از تحصیل آن سمت بلاتصدی شده باشد. چنانچه در سازمان سمت مناسب و مرتبط وجود نداشته باشد لازم است نسبت به ایجاد سمت اقدام شود.

        

 6- تامین اعتبارات و ضوابط پرداخت

1-6- بودجه مورد نیاز مصوبه درسر فصل بودجه جاری شرکتها تعیین و تامین می گردد .

        2-6- پرداخت هزینه های ارزی در کلیه زمینه ها برای دانشجویان خارج ازکشور بر اساس ضوابط وزارت   علوم ، تحقیقات و فناوری و هزینه دوره آموزش زبان تا سطح MCHE،یا تافل و یا LELTS در داخل کشور با طرح و تصویب در هیئت مدیره شرکت ذیربط امکانپذیر می باشد.

       3-6- پرداخت هزینه های ریالی تحصیلی برای دانشجویان داخل کشور شامل شهریه ثابت، هزینه های خرید کتب و اطلاعات علمی ، توسط آموزش شرکتها از محل اعتبار فوق صورت می پذیرد.

 7-  نحوه تایید و تصویب

       1-7- بررسی و پذیرش ، درخواست متقاضاین واجد شرایط بر اساس رشته ها و گرایش تحصیلی از طریق  واحد آموزش شرکتهای اصلی

      2-7- طرح موضوع در کمیته تحصیلات تکمیلی شرکت اصلی ( براساس مفاد بند 2 همین دستور العمل ) جهت     تائید

     3-7-طرح درهیئت مدیریه شرکت اصلی جهت تصویب

     4-7- ارسال مصوبه جهت تصویب نهایی برای وزیر نفت یا نماینده ایشان توسط مدیر عامل شرکت اصلی