X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
پنج‌شنبه 16 آبان‌ماه سال 1387

نامزدهای ریاست جمهوری باید کارشناسی ارشد و بالاتر یا معادل حوزوی آن داشته باشند

منبع:ایسکانیوز

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: نمایندگان مجلس امروز با 151 رای موافق، 31 رای مخالف و شش رای ممتنع تصویب کردند نامزدهای کاندیداتوری ریاست جمهوری دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و بالاتر و یا معادل حوزوی آن باشند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار امور مجلس باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، محمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز امروز در این خصوص در صحن علنی مجلس گفت: ما برای امور مختلف کشور شرط تحصیلات را قرار دادیم و این امر برای هر سمتی حتی از معلمی گرفته تا سمت های دیگر لحاظ می شود.
وی افزود: شرط تحصیلات برای نمایندگان مجلس تصویب شد که باید آنها دارای مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد و یا پنج سال سابقه کار باشند.
فرهنگی با تاکید بر اهمیت نقش رییس جمهوری در اداره کشور گفت: باید شرط تحصیل در این مورد نیز لحاظ شود.
موسی غضنفرآبادی در مقام مخالف این پیشنهاد اظهار داشت: ما 12 شرط را برای انتخابات ریاست جمهوری لحاظ کردیم و اگر قرار باشد شرط تحصیلات را نیز به آن بیفزاییم افرادی که دارای سایر شروط ذکر شده در بندهای 12 گانه بوده اند از این تحصیلات ذکر شده محرومند یا نیروهای توانمند یا قدری که وجود دارند نخواهند توانست در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شوند.
وی با تاکید بر اینکه این 12 شرط به خودی خود محدودیت هایی را به وجود آورده خاطرنشان کرد: چنانچه شرط تحصیلی را تا این میزان بالا ببریم دامنه محدودیت ها را گسترش داده ایم.
محمد دهقان نماینده چناران و طرقبه در ادامه به عنوان موافق این طرح اظهار داشت: ما قصد داریم افرادی که سواد کمتری دارند وارد این صحنه نشوند زیرا اگر این افراد وارد صحنه انتخابات شوند شورای نگهبان آنها را حذف کرده و بر این اساس در کشور چالش به وجود می آید.
وی خاطرنشان کرد: نمی توان در کشور یک بام و چند هوا داشت، زمانی که ما برای نمایندگی مجلس شرط فوق لیسانس می گذاریم چرا نباید برای ریاست جمهوری شرط تحصیلات داشته باشیم.
نماینده مردم چناران و طرقبه با اشاره به شرایط زمانی و مقتضیات هر زمان گفت: شاید در گذشته عده ای بودند که با مدارک کمتر می توانستند در مناصب بالا مشغول به کار باشند اما اکنون اوضاع تغییر کرده است.
وی ادامه داد: چنانچه این پیشنهاد رای بیاورد شان انتخابات بالا می رود و مشارکت مردم افزایش می یابد.